Dec 10
4
Jedan “kratak” post na temu predznanja koja će vam biti potrebna, nezavisno od izabranog načina postavljanja električnih instalacija.
Šta Želite?
Ovo je pitanje karakteristično koje po pravilu postavljaju konobari a protivno pravilima električari. Elem, kao i svi drugi radovi u objektu i postavljanje električnih instalacija (treba da) se vrši na osnovu projektne dokumentacije. Međutim, ovo je ovde Balkan (zemlja iz sna) i normalna pravila ne važe tako da ćete kućnu instalaciju najverovatnije sami planirati i kasnije postavljati na osnovu opisnih zahteva investitora. Znači on će vas izvesti na livadu gde će se graditi taj njegov čardak, objasniti raspored i dimenzije i namenu prostorija, te gde će biti TV, gde osvetljenje, gde bojler, gde prekidači itd. Vi ćete to revnosno prenositi na stranice svog notesa prema samo vama razumljivom algoritmu. Nešto kasnije ćemo se dotaći malo i crtanja projekata barem toliko da ćete biti upoznati sa osnovnim simbolima što će vam olakšati ovaj deo posla.
Instalacione Zone
Još nešto što bi trebalo da poznajete pre nego se upustite u bilo kakve konkretne radove jesu instalacione zone. To su zone u kojima je dozvoljeno postavljanje elektroinstalacione opreme (prevashodno kablova, razvodnih i montažnih kutija).
Prema standardu (DIN 18015) i usvojenoj praksi instalacioni kablovi i razvodne kutije se postavljaju u vertikanim i horizontalnim zonama:
Istim standardom određene su i zone postavljanja montažnih kutija za priključnice i prekidače:
Širina zona je 30cm za horizontalne i 20cm za vertikalne a za centar se uzimaju gore navedene pozicije.
Nešto drugačiji slučaj su radne prostorije, npr. radionica ili kuhinja u kojima su priključnice po pravilu podignute iz centra zone kako bi se našle na zgodnoj visini iznad radnih površina.
Bitno različita pravila važe u kupatilu i drugim vlažnim prostorijama. Kako bi najbolje objasnili samo kupatilo ćemo izdeliti u zone:
U kupatilu nije dozvoljeno postavljanje razvodnih kutija a strujni krugovi moraju biti zaštićeni Zaštitnim Uređajem Diferencijalne Struje 30mA. Svi instalacioni kablovi u kupatilu postavljaju se pod malterom. Ukoliko postoji potreba prekidači koji se postavljaju u kupatilu su potezni tj. njima se upravlja preko neprovodne uzice.
Eto to sam hteo da vam kažem večeras, pre nego vam uvalim štemajz u ruke.
Do skorog čitanja,
Marko StalnoNeštoNovo Mijatović
Poštovani Mijate,
Zanimalo bi moju suprugu i mene koliko se u proseku metara kabla (1,5/2,5m) potroši za stan od 50-60 m2? Neki prosek od-do… Stan bi bio jednoiposoban/dvosoban (salon, dve male sobe, trpezarija/kuhinja, predsoblje i kupatilo), u svakoj prostoriji sem kupatila 4-5 utičnica. Veći potrošači bi išli na jedan osigurač, uglavnom po današnjim standardima. Puno pozdrava!
Jako je nezahvalno davati bilo kakvu ocenu bez detaljnog uvida u dokumentaciju. Želeo bih da skrenem pažnju da nije retka pojava da stvarni utrošak materijala (npr. kablova) odstupa i 15% u osnosu na onu obračunatu u projektu a prilikom čijeg pravljenja se imaju sve informacije, detaljno.
Da ne bi ispalo da ne želim da pomognem da se ima makar neka gruba slika o potrošnji materijala evo rićiću da smo nedavno radeći rekonstrukciju električnih instalacija na jednom stanu od 70 kvadrata imali utrošak od oko 350m kabla. Ovu informaciju primite sa ogromnom rezervom jer veliki broj faktora utiče na utrošak kabla (najznačajniji jesu specifičnost samih zahteva investitora i uslovljenost trasa konfiguracijom samog prostora).
Veliki pozdrav, Marko!
Hteo sam da se zahvalim na informacija. Skoro sam zavrsio Visoku skolu, odseka Elektroenergetika, i muku mucim sa pronalazenjem prakse i posla, ali ovo mi pomaze da shvatim osnove izvodjackih radova.
Svaka cast na blogu i materijalu.
Ziv bio!
Molim Vas, sta može da bude u starom stanu/stara instalacija da odjednom u dva šuka napon padne na 125v ,obe su na istom osiguracu! Kod ostale uključnice/šukoa napon je bio normalan/220v.
Danas proveravam ponovo je 220v a ne 125v.
Kako objasniti?
Hvala!
Odličan blog, trenutno sam u inostranstvu i treba da vodim posao razvodjenja struje u hali za auto industriju. Po zanimanju sam elektro tehničar ali sve to davno beše, zaboravio sam neka pravila i eto nađoh čoveka dobre volje. Pozdrav iz Slovačke.
Hvala!
Veliki pozdrav iz Srbije!
Poštovanje,na kojoj visini se ostavlja kabal za bojler?
Poštovani,
ne postoji standard koji diktira na kojoj tačnoj visini ćete ostaviti izvod. Pokušajte da to bude na takvoj visini da bude što bliže uvodu kabla u bojler iz ekstetskih razloga.
Postoji ograničenje u smislu visine ispod koje ne bi trebalo ići u vlažnoj prostoriji – 150cm od poda tj. 60cm bočno od kade.
Pozdrav,
Mijat
Postovani,
Imam u kupatilu klasican bojler. Zelela bih da ga zamenim sa protocnim bojlerom.
Receno mi je u prodavnici da se protocni bojler povezuje sa trofaznom strujom.
Interesuje me da li i klasicni bojler radi pomocu trofazne struje ili moram da menjam nesto u vezi instalacija.
Hvala unapred
Poštovani,
klasični bojler se napaja preko monofaznog priključka tj. za napajanje je najverovatnije postavljen kabl sa vodovima 3×2,5mm. Za napajanje potrošača trofaznim priključkom potreban je kabl sa 5 vodova odgovarajućeg promera. Pretpostavka je da biste sa kablom 5x4mm završili posao.