Mar 11
20
Postavljanje instalacija u malteru u nekoliko je brže i manje naporno od postavljanja instalacija pod malterom. Zato će i biti opisano u ovom jednom postu.
Glavna razlika ovog načina postavljanja instalacija ogleda se u sledećem – (uglavnom) nema štemanja. Najveći deo instalacione opreme se postavlja na zid pa će se nakon malterisanja naći u malteru. Pre samog odlučivanja za ovaj način postavljanja instalacija a i kasnije tokom izvođenja radova treba znati da ovim načinom nećete moći “odraditi” čitav objekat. Postavljanje električnih instalacija u malteru dozvoljeno je samo u suvim prostorijama.
Da vidimo šta nam je od alata i materijala potrebno za ovaj način postavljanja instalacija, koji su to slučaji u kojima se može koristiti ovaj način i kako se uopšte vrši postavljanje instalacija u malteru.
Naoružajte se
Za uspešno i efikasno obavljanje današnjeg posla potreban nam je sledeći alat i potrošni materijal:
- kutija obične školske krede
- udarna bušilica sa špicem, sekačem i setom dužih burgija
- metar
- libela
- čekić i ekseri sa podloškom od izolazionog materijala (slika gore desno)
- fangla i špakla i gips
- merdevine.
Od instalacione opreme i potrošnog materijala trebaće vam:
Napomenuo bih da postoje i specijalne plitke razvodne kutije za postavljanje u malteru a koje ćete praktično nemoguće pronaći u ovdašnjim prodavnicama elektromaterijala. Da ne bismo gubili vreme, nećemo pridavati značaj opremi sa kojom se nećete sretati ali da pomenem, tek da znate da i to postoji.
Neka igre otpočnu
Kao i kod ostalih načina postavljanja instalacija prvo obeležavamo pozicije razvodnih i montažnih kutija, nepomičnih potrošača i spratne table i crtamo trase za polaganje kablova, ovim redosledom. O instalacionim zonama ste već čitali pa nećemo ponavljati gde sme a gde ne da prođe kabl i da se postavi kutija.
Sledeća faza jeste izdubljivanje rupa za razvodne i montažne kutije (i spratnu tablu ukoliko planirate uzidnu). I o tome smo već detaljnije pisali u prethodnim postovima.
Kabliranje – Ekser u Kablu
Konačno dođosmo i do kabliranja a to je ono što razlikuje postavljanje instalacija u malteru. Kabl na rame, eksere u džep, čekić u ruke i kabliramo.
PP/R kabl postavljate na prethodno obeleženim trasama i za zid učvršćujete zabijanjem eksera kroz kabl, kroz deo koji razdvaja žile u kablu. Kabl možete učvršćivati na svakih 20-25cm. Ukoliko paralelno vodite više kablova nikako ih nemojte preklapati, postavljajte ih jedan pored drugog ali tako da između njih postoji razmak od oko 1cm. Razlog za razmak je u tome što ukoliko spojite kablove malter će se u velikom neprekidnom delu držati za kablove umesto za zid pa tako rizikujete pucanje i opadanje maltera. Imam još jedno korisno uputstvo za vas a to je kako da pravite krivine na trasi kabla, jer pljosnati kabl nećete moći da iskrivite po osi koja vam se nameće. Na mestu svake krivine razdvojte žile kabla u dužini od oko 10cm. Zatim žile sa unutrašnje strane krivine postavite tako da legnu na zid. Biće vam jasnije o čemu pišem ako pogledate sliku desno. Ostaje još da vam skrenem pažnju da se PP/R kabl ne sme postavljati ispod gips/karton ploča, OSB-a, lamperije i sl. Vama neće direktno koristiti ali ako je za vajdu da pomenem i da sloj maltera preko kablova ne bi trebao da bude tanji od desetak milimetara.
Kao što smo već pisali, kablove sečete tako da u kutijama ostaje po 15cm rezerve a u spratnoj tabli idemo do dna table i natrag. I za kutije važe ista pravila postavljanja, i na kraju ne zaboravite ih zaštitite od maltera. Nakon malterisanja počupaćete eksere i skinuti zaštitu sa kutija.
Uglavnom je to to, da se ne ponavljam više, računam da ste pročitali nekoliko prethodnih postova.
Nakon duže pauze, pozdravlja Vas
Marko PP/R Mijatović
Ćao druže,
Hvala za komentar na blogu.
Moj blog..
http://arhiva.elitesecurity.org/t416921-Projektovanje-izvodjenje-elektricnih-instalacija-propisi-standardi-zakoni-norme
radi punom parom…
Imam preko 500 download-ova.
Podržavam sve slične blogova i želim im puno uspeha
Zanimljiva tema i strucno pojasnjena i objasnjena.
S nestrpljenjem iscekujem sledece teme.
Trenutno sam u fazi postavljanja instalacije kroz svoju kucu. Hteo bih da pitam kada ce biti spomenuta pojava pod nazivom indukovana struja “lazna struja”, jer mene u jednom vodu upravo to muci, a voleo bih da zam razlog njene pojave.
Hvala i izvinjavam se sto iskacem iz teme.
Videću danas da napišem jedan post u kategoriji gde razjašnjavamo takve nedoumice kao odgovor na Vaše pitanje.
Hvala Vama i srdačan pozdrav, Marko Mijatović
da li je dozvoljeno (po zakonu u srbiji)? naime, moju skolu koja je ostecena u zemljotresu (kraljevo) trenutno saniraju. ostecene su velike povrsine zidova sa kojih je skinut malter – do cigle. posto je skola gradjena krajem 50-tih gomila kablova je ostala da visi po zidovima. sada mejstori “bace” fanglu maltera na par mesta da fiksiraju kablove na pojedinim sekcijama, a zatim preko njih ,bez stemanja, malterisu. pri tom kablovi nisu zategnuti vec izgledaju kao na dalekovodima – lucno. padaju cak i do 30-ak cm nize. to znaci da ako bi neko ukucao ekser u zid pretpostavljajuci da tamo nema kabla, zasvetleo bi istog trenutka. zanima me da li po zakonu o gradjevinarstvu ( novom ) dozvoljeno polaganje kablova u malter i u kom slucaju ako jeste?
Pravilnik o tehničkim normativima za električne instalacije niskog napona – u njemu je definisan najveći broj stvari. U kontekstu postavljenog pitanja mislim da se dovodi u pitanje poštovanje člana 39. Osim toga trebalo bi pitati ko garantuje tehničku ispravnost čitave instalacije u smislu da nije došlo do mehaničkih oštećenja na delovima instalacije koji se jednostavno “vraćju nazad”. A sigurno je da je do oštećenja došlo.
Postoji još jedan razlog za postavljanje nove instalacije a koji nije uzrokovan zemljotresom. Ukoliko je instalacija izvedena pedesetih godina ona sigurno nije dimenzionisana da izdrži opterećenje koje prave brojni potrošači koji tada nisu postojali – od klima uređaja do računara u kabinetima. Mi smo vredan narod ali mislim da je pogrešno da to iskazujemo tako što ćemo raditi istu stvar 5 puta.
mijate, hvala puno na korisnim savetima. pokusacu da ucinim nesto po pitanju tvojih sugestija. bice tesko protiv vetrenjaca, ali vredi pokusati, mozda ce izvodjac biti barem pedantniji u radu od sutra. hvala.
Pozdravljam ulozeni trud.
Zanimljiv i koristan blog.
Hvala.
Na žalost već neko vreme ne stižem da se posvetim daljem pisanju. Nadam se da će se to u nekom trenutku promeniti.
Odlicni saveti samo tako nastavi
Odlično napisan tekst. Sada prijonimo na postavljanje instalacije.
Srećan rad!
Super tekstovi, svi!
Hvala,
potrudih se, davnih dana